Aktualności

Ekologia ważniejsza niż kiedykolwiek

Female hands gesturing heart sign on tree trunk, ecology concept

data publikacji

Obszar

Zmiany klimatyczne są coraz bardziej widoczne. W Polsce będziemy się mierzyć z suszą stulecia. Jednak kwarantanna pokazała, jak szybko środowisko się odnawia bez ingerencji człowieka.
Czyste powietrze nad Chinami i Indiami

Po zamknięciu miast i konieczności pozostania w domu, po kilku tygodniach nad miastami z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie widać było wreszcie niebieskie niebo. Wystarczyło zatrzymanie produkcji i wstrzymanie ruchu samochodowego. Zmiany widoczne są nawet z satelity.

Zwierzęta wchodzą do miast

Kolejnym skutkiem kwarantanny było ośmielenie zwierząt, które dzięki nieobecności ludzi z ciekawością odkrywają miasta i zwiedzają nowe terytorium, tak jak my zwiedzamy ich naturalne środowisko.

Czysta woda w czasie kwarantanny pojawiła się w kanałach Wenecji, delfiny wpływają do portowych miast.  

Polska wysycha

Czeka nas susza stulecia. Wysycha już 80 procent mokradeł i proces postępuje w bardzo szybkim tempie. Zapasy wody pitnej znikają z dnia na dzień. Zamiast kopać rowy melioracyjne, należałoby budować zbiorniki retencyjne i stawy, a nie upłynniać wodę do rzek. W tym roku, a być może też kolejnych bardziej niż kiedykolwiek odczujemy skutki złej polityki hydrologicznej i niski poziom edukacji przeciętnego Kowalskiego w tym zakresie.
Sucho także w lasach. Sucha zima bez śniegu i brak opadów w ostatnich miesiącach skutkują zagrożeniem pożarowym na terenie większości kraju. Płonie już Biebrzański Park Narodowy.

Female hands gesturing heart sign on tree trunk, ecology concept

Polecane artykuły

Podziel się

napisz do nas

Jeżeli masz pytanie, skorzystaj z załączonego formularza lub wyślij e-mail bezpośrednio
na adres: sekretariat@mediadem.pl.

Design by Maciej Krygier 2020