Aktualności

Wyzwania pracy zdalnej – jak sobie z nimi radzić?

Workplace

data publikacji

Obszar

Obecna sytuacja z dnia na dzień skierowała większość pracowników biurowych do pracy zdalnej. Kto z nas nie marzył o tym, by móc pracować zdalnie. Mobilne godziny pracy, nieformalny strój, praca na leżaku w ogrodzie. Taką wyidealizowaną wizję mamy przed oczami, wyobrażając sobie pracę w domu. Jednak praca zdalna z przymusu czy rozsądku, okazała się nie spełniać wizji z marzeń. Szczególnie, gdy oprócz nas w domu zostają jeszcze inni członkowie rodziny. Z czym przyszło nam się mierzyć?
Wyzwania technologiczne

Szczęśliwi ci, którzy wdrożyli przed czasem koronawirusa rozwiązania technologiczne umożliwiające pracę na odległość. Z dnia na dzień trzeba było zorganizować zdalne połączenia z serwerami, chmury, wdrożyć systemy monitorowania i polityki bezpieczeństwa danych. Dodatkowo konieczne jest korzystanie z ogólnodostępnych narzędzi do tele- lub videokonferencji do komunikacji, które różnie działają i mają swoje plusy i minusy. Jednym z nich jest zabezpieczanie danych. Żeby nie zwariować w natłoku kanałów informacyjnych, które zamiast pomagać w pracy, często skutecznie ją dezorganizują, spróbuj zsynchronizować je z innymi używanymi, żeby koordynowanie ich nie zajmowało zbyt dużo czasu i atencji.

Rozpraszacze i organizacja czasu

Elastyczne godziny pracy są dobrym testem, jak bardzo jesteśmy zdyscyplinowani. Domowe pielesze okazują się być polem pełnym pokus, gdzie w tzw. „między czasie” oprócz pracy robimy mnóstwo innych rzeczy – wstawiamy pranie, robimy obiad, wychodzimy na zakupy w ciągu dnia z nadzieją na krótsze oczekiwanie, zajmujemy się dziećmi, chodzimy z psem i wiele innych. I tak czas pracy kurczy się z chwili na chwilę, koncentracja na zadaniach sprawia problem i zaciera się granica między czasem pracy i relaksu.

Kilka dobrych rad:

  • Przygotuj sobie miejsce pracy, tak by wiadomo było kiedy jesteś w biurze, a kiedy w domu. Elastycznie zmieniaj miejsce pracy i pozycję zależnie od pory dnia, jeżeli w danym miejscu nie możesz się już skoncentrować.

 

  • Przygotuj codziennie rano plan dnia biorąc pod uwagę realne możliwości i odhaczaj zrealizowane już zadania. Możesz wyznaczyć sobie jakąś nagrodę, żeby zmotywować się do realizacji.

 

  • Podziel sobie cele zgodnie z macierzą Eisenhowera w kwadracie – pilne, ważne, niepilne i nieważne. Zwizualizowanie zadań pomoże Ci się skupić. Wychodź od „zjedzenia żaby” na początek, czyli najtrudniejsze zadania, których nie masz ochoty wykonać realizuj jako pierwsze.

 

  • Dostosuj rytm pracy do swoich preferencji, jeżeli masz taką możliwość – jedni są rannymi ptaszkami, inni wolą pracować w nocy.

 

  • Pozostań w kontakcie z ludźmi. Izolacja fizyczna nie oznacza, że masz kontaktować się z ludźmi wyłącznie na mailach czy oficjalnych call’ach. Rozmowy przy kawie w biurze zastąp innym rytuałem, który pozwoli Ci na mniej formalne kontakty.

 

  • Wyłącz rozpraszające aplikacje czy zakładki w przeglądarce.
    Postaraj się znaleźć czas na odprężenie i wysiłek fizyczny. Planuj również rozrywki w wolnym czasie, tak jak planujesz swój czas pracy.

 

  • Jeżeli jesteś sam i doskwiera Ci samotność, zrób listę, na co zawsze brakowało Ci czasu, a możesz zrealizować to będąc w domu – rozwijaj pasje, zdobądź nowe umiejętności, dołącz do grup dyskusyjnych w tematyce, która Cię interesuje, a jeśli nadal to nie to, spraw sobie zwierzaka.
Workplace

Polecane artykuły

Podziel się

napisz do nas

Jeżeli masz pytanie, skorzystaj z załączonego formularza lub wyślij e-mail bezpośrednio
na adres: sekretariat@mediadem.pl.

Design by Maciej Krygier 2020